Рак молочної залози

Рак молочної залози 1

РМЗ залишається актуальною проблемою і тому активно вивчається, що зв’язано в основному зі значним ростом захворюваності і смертності від даної патології в усьому світі. По даним ВООЗ , кожен рік в світі реєструється 650 тис.нових випадків РМЗ. В країнах СНД понад 50 тис. Це найбільш часта локалізація рака у жінок в США, де дане захворювання розвивається у кожної 8-ої жінки і в країнах Європи , де захворює кожна 10- та жінка.

З 1995 року і по теперішній час РМЗ займає по частоті 1-ше місце серед усіх злоякісних новоутворень у жіночого населення України, а також відмічається щорічне невпинне підвищення рівня захворюваності РМЗ. Так, якщо в 1978 році його частота складала 29,6 /100 тис. жінок, то в 1998 році уже 63,2/100 тис. жінок. За 2019 рік в нашій області виявлено 198 хворих на РМЗ, з яких 61 виявлені в ІІІ-ІV ст. Даний показник занедбаності 30,8 %, що свідчить про те, що кожна 3-тя жінка виявлена в занедбаній стадії хвороби і різко знизила свої шанси на повне виліковування. Наведені цифри означають, що в кожні 35-37 хв.в нашій країні виявляється новий випадок РМЗ, і кожну годину від данного захворювання помирає 1 жінка. Смертність від онкологічних захворювань у жінок працездатного віку в даний час випереджає смертність від серцево-судинної патології. Кожна жінка , яка захворіла на РМЗ в середньому втрачає 17-18 років життя і це складає 53% від усіх втрат жіночої популяції нашої країни.

При аналізі захворюваності на РМЗ чітко спостерігаються такі тенденції:
– дана патологія зустрічається в основному у жінок (захворюваність у чоловіків складає 1%).
– частота захворюваності зростає зі збільшенням віку жінки (дана тенденція зберігається до 60 – ти років).
– спостерігаються 2 максимума захворюваності: між 45 і 50 років і після 50-ти років, період ранньої менопаузи розмежовує їх.
– спостерігається помічене помолодшання РМЗ. В теперішній час молоді жінки до 40 років хворіють в 2 рази частіше, чим 30 років тому.
– захворюваність в Арабських країнах в 6-10 раз нище , чим в США і Європі.
– міські жінки хворіють частіше сільських.
– захворюваність корелює з кількістю факторів ризику в популяції.

Приймаючи до уваги високу розповсюдженість РМЗ , навіть невеликий прогрес в лікуванні даної патології веде до спасіння великої кількості життів щорічно. Запорукою успішного лікування є рання діагностика. Про це свідчать результати 5- ти річного виживання хворих РМЗ, в залежності від стадії захворювання. І ст. – 92%, ІІа ст.- 82%, ІІб ст. – 65%, ІІІа ст. – 47%, ІІІб ст. – 44%, ІV ст.- 14%.

Таким чином патологія молочних залоз є проблемою глобальною і її вирішення повинно здійснюватись спільними зусиллями терапевтів, сімейних лікарів, гінекологів, хірургів, онкологів, психологів.

В розвитку РМЗ істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах, в основному повторні дисгормональні гіперплазії, з утворенням вогнищ фіброзно-кистозної мастопатії. Причинами цих змін в тканині молочних залоз служить низка ендокринних порушень, нерідко обумовлена супутніми захворюваннями яєчників , частими абортами, неправильним годуванням дитини. Усі ці доброякісні утворення повинні підлягати динамічному спостереженню та лікуванню, позаяк іноді їх важко з достатньою впевненістю виявити жінкам під час самоогляду.

Нажаль ми маємо невтішний факт поширення доброякісних утворень МЗ у зовсім юних дівчат. Чималу роль у цьому відіграє наше сьогодення, з його вседозволеністю. Зокрема, ми спостерігаємо засилля неконтрольованих телепрограм з відвертими сценами сексуального спрямування, періодичні видання вміщують ілюстрації того ж змісту, доступ до мережі інтернет є необмеженим. Реакція ще несформованого дівчачого організму є невтішною. В наслідок таких впливів відбувається зміна гормонального фону в організмі, від так настає гормональний дизбаланс і дівчатка потребують лікування різного роду доброякісних утворень. Слід більшу увагу приділяти медичній освіті дівчаток як в дома, так і в навчальних закладах, адже здоров’я кожної жінки змалечку в її руках.

Профілактика РМЗ полягає в першу чергу в постійному самоогляді жінкою своїх МЗ. Своєчасне виявлення і лікування інших захворювань МЗ, таких як мастопатія, фіброаденома (доброякісна пухлина МЗ), кіст МЗ, дозволяють запобігти незворотнім наслідкам в жіночому організмі. Необхідні також своєчасне лікуванн запальних і інших захворювань статевої системи , печінки, щитоподібної залози і інших ендокринних органів. Нормалізація сексуального життя , відмова від тривалого запобігання від вагітності різного роду контрацептивами у віці до 25 років, планування родини , вагітності, лактації. Усунення стресових ситуацій. Лікарська негормональна терапія: полівітаміни, загальнозміцнюючі засоби, препарати чи продукти , що містять Ка та йод, продукти, шо містять волокнисту клітковину. Важливу роль в профілактиці РМЗ відіграє харчування жінки. Перевагу слід надавати натуральній їжі , збагаченій мінералами та вітамінами, а не харчовими добавками та стабілізаторами. Забруднене довкілля , погана екологія також впливають на розвиток злоякісних пухлин і руйнують здоров’я сучасної людини.

Кожна сучасна жінка має пильнувати і проходити обстеження у лікаря-мамолога чи онколога. Жінок до 35-40 років ми обстежуємо за допомогою УЗ- діагностики, а жінкам після 35 років рекомендуємо робити мамографію.

Як правильно проводити самообстеження ?

Рак молочної залози 2
Кращий час для самообстеження – перший тиждень після закінчення менструації, коли молочна залоза найбільше розм’якшена. Робіть це щомісяця, або хоча-би раз в 2-3 міс. Жінкам, що перебувають в менопаузі необхідно вибрати один із днів місяця, наприклад І-ше число. При огляді перед дзеркалом звертають увагу на форми і розміри МЗ ( чи немає збільшення або зменшення в розмірах , нерівності поверхні), чи розташовані залози на одному рівні, чи рівномірно піднімаються груди при підйомі і закладанні рук за голову, чи немає фіксації однієї з них, підтягнутості вгору чи вбік. Повторюють огляд залоз при поворотах праворуч і ліворуч.
Методика огляду.
Зручніше за все огляд проводити у ванній кімнаті. Намилені пальці рук будуть сприяти обмацуванню молочних залоз. Якщо огляд проводять у кімнаті, необхідно використовувати креми та лосьйони. Обмацування поверхні роблять подушечками, а не кінчиками пальців. Інакше наявні утворення в молочній залозі відіпхнуться в глибину.
Обмацування роблять чотирма чи трьома пальцями залежно від розмірів молочної залози. Великий палець у пальпації участі не бере. При великих розмірах залози протилежна рука підтримує її.
Обмацування роблять методично (по квадрантах або по спіралі) круговими проникаючими пружними рухами подушечок пальців. Хаотичне і безсистемне обстеження, “хапаючи” рухи є неправильними.
Спочатку роблять поверхневе промацування, коли подушечки пальців не проникають у товщину тканини залози, що дає можливість виявити невеликі утворення, розташовані безпосередньо під шкірою і які прибільш глибокому проникненні не уловлюються. Потім проводиться глибоке промацування, коли подушечки пальців круговими проникаючими рухами поступово досягають ребер.
Необхідно обстежувати пахвову ділянку, де можуть бути збільшені лімфатичні вузли. Передня грудна стінка поза молочною залозою обстежується у зв’язку з можливою наявністю додаткових часточок, у яких можуть відбуватися аналогічні зміни, що й у молочних залозах.
Необхідно прощупати сосок та ділянку під соском, тому що під соском може бути пухлина.
Найчастіше (у 50% випадків) пухлину виявляють у тій чверті молочної залози, що розташовується зверху і зовні.
На закінчення обстеження потрібно обережно узяти великим і вказівним пальцем сосок і надавити на нього, відзначаючи при цьому характер виділень з нього чи їхню відсутність.
При пальпації молочних залоз відзначають, які вони на дотик, і запам’ятовують ці відчуття.

Підготував кандидат мед. наук, лікар-онкохірург вищої категорії  Марчук Володимир Федорович