Дерматоонкологія – розділ доказової медицини, існуючий на межі трьох спеціальностей – дерматології, онкології і патоморфології. Основним напрямком діяльності даного розділу медицини є діагностика, лікування та профілактика доброякісних, злоякісних, і передракових новоутворень шкіри і слизових. Лікар, який спеціалізується на дерматоонкологічній допомозі повинен володіти достатнім рівнем досвіду і знаннями в дерматології, онкології і патоморфології. Також має володіти сучасними методами діагностики і лікування новоутворень шкіри.
Діагностика новоутворень шкіри проводиться на підставі збору і аналізу скарг, анамнезу хвороби. Проводиться візуальний огляд, огляд за допомогою люмінісцентної лупи, огляд в променях лампи Вуда, оптична та цифрова дерматоскопія, відеодерматоскопія, УЗ-дослідження, термографія, конфокальноа мікроскопія, патогістологічне дослідження, імунофенотипування і інші методи дослідження.
На сучасному ринку медичних послуг, лікування новоутворень шкіри представлено дуже широко, починаючи від класичного хірургічного методу видалення новоутворення до сучасних радіохвильових і лазерних технологій, в тому числі безопераційних не інвазивніих методик лікування. Вибір методу лікування визначає лікуючий лікар з урахуванням природи новоутворення і досягнення прийнятного косметичного результату лікування. Найчастіше новоутворення шкіри локалізуються в естетично значимих зонах, що вимагає від лікаря достатніх навичок в пластичній хірургії і володіння технікою ротаційної пластики, корекції післяопераційних ускладнень.
Навчання пацієнта основам профілактики новоутворень шкіри, особливо пацієнтів з групи ризику, є важливим завданням. Такі пацієнти повинні бути орієнтовані на необхідність періодичного спостереження за новоутвореннями як самостійно так і у лікаря-спеціаліста, при необхідності складається «карта новоутворень», що дає можливість ретроспективного аналізу і динамічного спостереження за новоутвором. Важливо інформувати пацієнта про запобіжні заходи (уникати травмування та інсоляцій).
Формування онконастороженості у населення і формування достатніх знань про візуальні форми новоутворень шкіри у лікарів усіх спеціальностей є загальнонаціональним завданням, що дозволить своєчасно діагностувати і призначити необхідне ефективне лікування.
Від правильності встановленого діагнозу новоутворення, достовірної верифікації доброякісного або злоякісного процесу, повноти обсягу обстеження та вибору оптимального методу лікування залежить успіх лікування і повне одужання пацієнта. Дерматоонкологія у Буковинському клінічному онкологічному центрі є одним з пріоритетних напрямків діяльності. Фахівці нашого центру проходили навчання в провідних клініках Європи та ближнього зарубіжжя, щорічно беруть участь в Європейських професійних форумах, конгресах і професійних майстер класах.
Достатній досвід роботи дозволяє нам з повною упевненістю гарантувати позитивний результат лікування новоутворень шкіри.
Дерматоскопія – апаратна діагностика новоутворень шкіри за допомогою цифрового дерматоскопа, що дозволяє з високим ступенем достовірності встановити діагноз будь-якого новоутворення шкіри. Дерматоскопія, як доказовий метод дослідження, забезпечує можливість проведення диференційної діагностики між доброякісними і злоякісними новоутвореннями шкіри. У Буковинському клінічному онкологічному центрі за допомогою дерматоскопії проводиться діагностика вроджених і набутих невусів (родимок), меланом (злоякісна пухлина з родимки), базальноклітинних карцином (рак шкіри), себорейних кератом (старечі бородавки), гемангіом (судинні пухлини) і інших новоутворень шкіри. Унікальність нового методу полягає в тому, що оцінити переродження родимок можна на ранніх стадіях, майже відразу ж після їх появи, що в свою чергу сприяє ранньому виявленню злоякісних новоутворень шкіри і гарному прогнозу в лікуванні злоякісних новоутворень шкіри. Завдяки наявності спеціального програмного забезпечення цифрового дерматоскопа Visiomed D200EVO в Буковинському клінічному онкологічному центрі проводиться динамічне спостереження за новоутвореннями шкіри, оцінюючи їх зміни протягом часу. Дерматоскопія є не інвазивним методом діагностики і не має протипоказань, не вимагає спеціальної підготовки хворого до обстеження, і є обов’язковим дослідженням перед видаленням будь-якого новоутворення шкіри.
Діагностика та лікування новоутворень шкіри
Біопсія шкіри – це взяття фрагмента шкіри, який, після відповідної підготовки, досліджують під мікроскопом для постановки діагнозу. Виконання біопсії потрібно при підозрі на захворювання, діагноз якого не може бути встановлений достовірно або повноцінно за допомогою інших методів дослідження. На гістологічне дослідження відправляється віддалене новоутворення, або фрагмент ураженої шкіри. На післяопераційну рану накладаються шви, які знімають через 7-10 днів. Щоб уникнути дискомфорту під час проведення біопсії, процедура виконується під місцевою анестезією. Результати біопсії шкіри можуть бути готові через 1-6 тижнів. У доказовій медицині, біопсія широко застосовується в діагностиці всіх дерматологічних захворювань, що в значній мірі визначає подальшу тактику і лікування пацієнта. Крім цього, гістологічне дослідження потрібно для встановлення особливостей перебігу та тяжкості ураження, а отже для прогнозу і корекції терапії. Однак проведення діагностичної біопсії обмежується технічними можливостями взяття і дослідження матеріалу, що зазвичай виконується тільки в спеціалізованих установах і недоступно для районних або регіональних центрів. Фахівці БКОЦ виконають діагностичну біопсію з будь-якої топографічної області з максимальним косметичним ефектом.
Радіохвильова хірургія – це унікальний безконтактний метод розрізу і коагуляції м’яких тканин за допомогою радіохвиль високої частоти (3,8 – 4,0 МГц). При цьому безпосередній контакт електрода з клітинами відсутній, а сам електрод не нагрівається. Процедура проходить безкровно, безболісно і безпечно, так як радіохвилі не можуть занести в рану інфекцію. При операціях, проведених радіохвильовим методом практично відсутня крововтрата. Одночасно з розрізом відбувається коагуляція – «запаювання» дрібних кровоносних судин. Радіохвиля, що впливає на тканини, здатна повністю знезаражувати рану, знищуючи всі патогенні мікроорганізми. Тому післяопераційна рана швидко гоїться, і ускладнення у вигляді запальних процесів, набряклості відсутні.
Кріодеструкція – метод локального впливу низьких температур на патологічно змінені тканини з лікувальною метою. Навколишні здорові тканини пошкоджуються мінімально, попереджається розвиток кровотеч за рахунок блокади дрібних артеріальних і венозних судин в зоні кріо некрозу. Вогнища кріодеструкції швидко гояться без розвитку грубих рубцевих процесів. Важливою перевагою методу кріодеструкції є простота виконання, можливість чіткого обмеження вогнища впливу від навколишніх тканин, безболісність втручання, яка пояснюється швидким руйнуванням чутливих нервових закінчень під впливом холоду, безкровність маніпуляції, мінімальна кількість ускладнень, що дозволяє застосовувати даний метод в амбулаторних умовах. Кріотехнології в дерматології мають величезний спектр показань. Вплив низькими температурами (-1600С) дозволяє провести видалення новоутворень шкіри з мінімальним пошкодженням навколишніх тканин. Кріотехнології застосовуються в дерматології не тільки для вилучень новоутворень, але для інших процедур, таких як кріомасаж, кріоаплікація.
Папілома – це доброякісне м’ягкотканинне новоутворення шкіри у вигляді вузликових потовщень на тонкій ніжці, еластичної консистенції, тілесного або коричневого кольору, розмірами від 1 мм до 1 см . Однією з основних причин утворення папілом є інфікування вірусом папіломатозу людини (ВПЛ) З’являючись на будь-якій ділянці шкіри, папіломи ростуть повільно, проте, при не сприятливих факторах, відбувається їх стрімке збільшення, як в розмірі, так і в кількості, що неминуче призводить до їх травмування та можливого переродження. Медичними показаннями до видалення папілом є попередження їх травмування і переродження в злоякісні пухлини, також папіломи видаляють і з естетичних показаннями. Перед видаленням папілом проводиться їх обстеження (дерматоскопія), виддалені папіломи відправляються на гістологічне дослідження. Фахівці БКОЦ мають багаторічний досвід ведення пацієнтів з новоутвореннями шкіри. При використанні сучасних методик видалення папілом на будь-якій ділянці шкіри, в тому числі і на обличчі, рубцевих змін на шкірі не залишається.
Себорейна кератома – це генетично детерміноване захворювання шкіри, яке відображає загальні дегенеративні зміни організму і є одним із проявів процесу старіння шкіри. З огляду на велику поширеність, це захворювання є не тільки глобальною естетичною проблемою шкіри, але і проходячи еволюцію від ранніх елементів до пізніх зазнає ряд клінічних і гістопатологічних змін, є маркером неопластичних процесів внутрішніх органів, чим і привертає увагу клініцистів і розглядається як самостійне захворювання з варіабельною частотою злоякісної трансформації. Обов’язковою перед видаленням є проведення дерматоскопічного дослідження себорейной кератоми і після виключення злоякісного утворення можна приступати до видалення. При використанні наших методик видалення себорейний кератом на будь-якій ділянці шкіри, в тому числі і на обличчі, рубцевих змін на шкірі не залишається.
Гіперплазія сальних залоз виникає в результаті доброякісної проліферації сальних залоз і виглядає як жовті вдавлені папули з телеангіоектазіями на їх поверхні, розташовані переважно на обличчі. В силу поширеності захворювання і практично повною відсутністю суб’єктивних відчуттів, багато пацієнтів не надають значення одиничним утворенням подібного роду, але при збільшенні кількості нових елементів пацієнти відчувають певний дискомфорт, в зв’язку з не естетичним зовнішнім виглядом. Перебіг гіперплазії сальних залоз доброякісний. Лікар повинен інформувати пацієнта про можливе прогресуванні хвороби та поширення її на шкіру всього обличчя. З причини клінічної подібності вогнища гіперплазії сальних залоз з вогнищем базально-клітинного раку шкіри необхідно, перед запланованим видаленням, провести дерматоскопічне дослідження таких вогнищ, що з високим ступенем достовірності дозволить провести диференціальну діагностику стану. При використанні наших методик видалення гиперплазій сальних залоз рубцевих змін на шкірі не залишається.
Ксантома (ксантелазма) – це захворювання, що є результатом порушення ліпідного (жирового) обміну. Воно являє собою осередкові шкірні новоутворення зі своєрідно зміненими клітинами, які містять всередині жирові включення. Для ксантоми характерно наявність симетрично розташованих вузлуватих пухлиноподібних утворень жовтуватого або коричневого кольору, щільної консистенції, величиною від великої горошини до волоського горіха, спаяних в конгломерат. Навколо елементів може спостерігатися червонувато-синюшна облямівка. Суб’єктивних відчуттів не відзначається. Елементи локалізуються переважно в області великих суглобів – колінних і ліктьових, а також на сідницях, плечах, тильній поверхні пальців, шкірі обличчя, волосистій частині голови. У БКОЦ накопичено достатній досвід ведення пацієнтів з ксантоми різної локалізації в тому числі і на обличчі.
Бородавки – доброякісні новоутворення шкіри, що мають вигляд вузлика з жорсткою поверхнею, тілесного або сіруватого кольору можуть розташовуватися на будь-якій ділянці шкірного покриву в тому числі і на обличчі. Захворювання викликається вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вірус передається при безпосередньому контакті з інфікованою людиною, а також через предмети загального користування. Зараження відбувається при подразненні і мікротравмі шкіри, зниженні загального імунітету. Бородавки, як правило, утворюються на обличчі, на шкірі рук і ніг, під нігтями. Клінічно розрізняють три види бородавок: вульгарні, підошовні і плоскі. У разі відсутності лікування, на фоні зниженого імунітету, бородавки можуть поширюватися, захоплюючи значні ділянки шкірних покривів. Досить складним, з точки зору лікування, вважаються піднігтьові і навколонігтьові бородавки, в силу того, що локалізуються поблизу нігтьової пластинки, що і ускладнює їх видалення. Лікування бородавок полягає в їх видаленні. Існує досить багато методів видалення бородавок. Залежно від локалізації бородавки, лікарі медичного центру зможуть запропонувати оптимальний спосіб їх видалення.
Невуси (родимки) – доброякісні новоутворення шкіри, що складаються зі скупчення меланоцитів (клітин, що продукують пігмент). Невуси з’являються на шкірі з раннього дитинства і в процесі всього життя. Після інтенсивної засмаги, в період статевого дозрівання або під час вагітності, кількість невусів істотно збільшується. Самі по собі невуси не є небезпечними, якщо вони в процесі життя залишаються не зміненими. Однак, надмірне ультрафіолетове опромінення, подразнення одягом, травмування та інші фактори можуть провокувати переродження невусів в злоякісні новоутворення. Лікування невусів полягає в їх видаленнї. Невуси зустрічаються практично у всіх людей. Але, не у всіх розвиваються злоякісні новоутворення. Якщо невус травмується, часто знаходиться на сонці, заважає або виглядає не естетично, необхідно звернутися до лікаря дерматолога. Показаннями до видалення невусів є: локалізація на волосистій частині голови, на підошвах і в промежині; наявність великого невуса (більше 5 мм); зміна забарвлення невуса і його нерівномірність; зміна меж невуса (має неправильні зубчасті контури); нерівномірне або швидке розростання; поява свербежу, болю, кровоточивості; лущення або запалення невуса; випадання волосся на поверхні невуса; часті травми невуса (наприклад, під час гоління); косметичний дефект (частіше на обличчі).