Профілактика та раннє виявлення раку шийки матки.

Профілактика та раннє виявлення раку шийки матки. 1

Рак шийки матки залишається однією з найбільш розповсюджених форм злоякісних пухлин жіночої репродуктивної системи. Щороку на земній кулі захворює понад 450 000 жінок на інвазивний рак шийки матки і понад дві третини (300 000) з них помирає.

Захворюваність на РШМ (рак шийки матки) можна зменшити більше як у 20 разів і, відповідно, зберегти життя сотням тисяч жінок. Цій меті служить система скринінга на виявлення передракових станів та раннього РШМ.

Чому ретельна увага приділяється саме РШМ?

Тому що саме цю патологію легко попередити, проте, на жаль, за даними оргметодвідділу БКОЦ, 40% первинних хворих Ca ШМ діагностуються на занедбаних стадіях. Хоча рак шийки матки не є блискавичним процесом. За даними ВООЗ, перехід передраку у рак триває досить довго (від 1 до 3 років), тобто лікар має достатньо часу для діагностики. І, якщо жінка проходить профілактичний огляд один раз на рік, у неї не повинно бути страху, що наступний огляд виявить занедбаний рак.

За останні 5 років зріс контингент жінок з цією патологією, який заслуговує особливої уваги. Це молоді жінки. Перед нами нерідко пацієнтки у віці до 30 років. іноді це жінки, які ще не вагітніли та не народжували. І вже у занедбаних стадіях! Тобто за тією червоною межею, коли вже неможливо провести органозберігаючу операцію.

Як проявляються передракові захворювання? На що жінка повинна звернути увагу, щоб вчасно звернутись до лікаря?

Сумно, що більшість населення не усвідомлює те, що передрак (тобто ерозії шийки матки з дисплазіями) і навіть РШМ Іст. не викликає ніяких турбот. Треба пам’ятати: якщо рак болить або кровить-це вже пізно.

Виявити своєчасну передракову патологію можливо лише у тому випадку, якщо жінка проходить профогляд у гінеколога хоча б один раз на рік з обов’язковим взяттям мазка для цитологічного обстеження та оглядом шийки матки кольпоскопом. Чому я акцентую увагу саме на цих двох методах діагностики? Бо візуальна інспекція (тобто традиційний огляд у дзеркалах оком) не дає можливості виявити передрак або початковий внутрішньоклітинний рак. А раннє виявлення дуже важливе, бо тільки в цьому випадку можна провести органозберігаюче лікування (зберегти матку, яєчники, труби). Тільки на ранніх стадіях можна запобігти таких дорогих методів лікування, як хіміотерапія, таких травматичних методів, як променева терапія та калічущої операції видалення всіх дітородних органів, що включає в майбутньому як дітородну, так і гормональну функції.

Як ця проблема вирішена в інших країнах світу?

У країнах Євросоюзу розроблені і працюють різні програми скринінгу ШМ. Суть їх зводиться до одного – кожна здорова жінка повинна бути оглянута один раз на рік гінекологом з обов’язковим взяттям мазка на цитологію після санації піхви (тобто після лікування запальних процесів, якщо вони мали місце) та оглянута кольпоскопом. В деяких країнах, наприклад, у Швейцарії, ця система доповнена дослідженням на вірус папіломи людини. У Радянському Союзі була розроблена чудова система масових профоглядів, яка підтримувалась на загальнодержавному рівні, і навіть у порівнянні з розвинутими країнами світу, показники її роботи були досить непоганими.

Яким методам лікування ерозії шийки матки ми надаємо перевагу?

Методів лікування чимало. Проте, лікування будь-якої патології шийки матки без попереднього проведення цитологічного та кольпоскопічного обстеження неприпустимо. Проведення діатермокоагуляції, діатермоконізації (електроприпікання), кріодиструкції, консервативне лікування тампонами, гомеопатична терапія, інші нетрадиційні методи лікування можливі тільки після ретельного обстеження та виключення передракових захворювань та раку.

Дорогі жінки! Не чекайте поки вдарить грім! Ваше здоров’я  у ваших руках!

Пам’ятайте! Єдиний шлях попередження та раннього виявлення раку шийки матки – це кольпоскопія та цитологія один раз в рік.

Кольпоскопія – безболісне обстеження. Це огляд шийки матки через оптичний пристрій.

Профілактика та раннє виявлення раку шийки матки. 2

Цитологічне обстеження – безболісний забір матеріалу спеціальною щіточкою, триває секунди.

Пам’ятайте:

Початковий рак та передракові захворювання протікають абсолютно без симптомів. Ці захворювання можна виявити тільки при профілактичних обстеженнях.