РАК ПЕЧІНКИ. 1

Причини раку печінки.

Фактор ризику – це те, що впливає на ймовірністьвиникнення захворювання. При виникненні різних пухлин є різні чинники ризику. Від деяких факторів ризику, наприклад, куріння, можна позбутися. Такі фактори ризику як вік або сімейний анамнез змінити не можна. Наявність одного або декількох факторів ризику ще не означає обов’язкове розвиток хвороби.

Хто частіше хворіє:  Чоловіки частіше хворіють на рак печінки в порівнянні з жінками. Можливо, це пов’язано з більш частим вживанням чоловіками алкоголю і куріння.

Фактори ризику, які можуть сприяти розвитку раку печінки:

Деякі захворювання печінки. Хронічна інфекція (гепатит В або С) є дуже важливим фактором ризику раку печінки. Існують також деякі спадкові захворювання, що підвищують ризик розвитку раку печінки.

Цироз  є результатом формування рубцевої тканинив печінці, що часто призводить до раку. Найбільш частими причинами цирозу є вживання алкоголю і гепатити В і С. Інша причина раку печінки – надмірне накопичення заліза в печінці.
Вживання тютюну.
 Існує взаємозв’язок між курінням і розвитком раку печінки, Ризик збільшується при одночасному вживанні алкоголю.

Афлатоксини. Високий ризик раку печінки пов’язаний зі споживаннямпродуктів, уражених афлотоксину В1 (мітотоксіном гриба Аspergilis flavus) в результаті неправильного зберігання (земляні горіхи, пшениця, соєві боби, кукурудза, рис та ін.).

Анаболічні стероїди – Чоловічі гормони використовуються деякими спортсменами. Тривале застосування анаболічних гормонів може трохи підвищити ризик розвитку раку печінки.

Миш’як. У деяких частинах світу вживання води, забрудненої миш’яком, підвищує ризик раку печінки.

Протизаплідні препарати. Використання цих препаратів може трохипідвищити ризик розвитку раку печінки. В даний час застосовуються нові види протизаплідних препаратів і їх вплив на ризик раку печінки ще не відомий.

Чи можна уникнути виникнення раку печінки

Дотримання певних заходів, що дозволяютьзменшити вплив факторів ризику, може допомогти запобігти більшості випадків раку печінки. У всьому світі найістотнішим чинником ризику є віруси, що викликають гепатити В і С. В даний час існує вакцина проти гепатиту В. Всі діти, а також дорослі люди в групі високого ризику, повинні бути вакциновані.

Вакцини проти гепатиту С поки немає. Тому профілактика гепатиту С (і гепатиту В у невакцинованих людей) ґрунтується на знанні шляхів поширення вірусів. Вони поширюються при переливанні компонентів крові, через заражені голки у наркоманів, що вживають наркотики внутрішньовенно, а також в результаті випадкових статевих контактів. Крім того, матері, які мають вірус гепатиту, можуть передати його дитині при народженні або в ранньому дитячому віці.

Припускають, що препарати інтерферону і рибаварина можуть запобігти виникненню раку печінки у хворих на гепатит С. Ці препарати можуть призначатися в комбінації.

До теперішнього часу не доведено, чи корисний інтерферон у хворих на гепатит В.

Вживання алкоголю – головна причина цирозу, який може привести до раку печінки. Відмова від куріння може також трохи знизити ризик раку печінки.

Діагностика раку печінки

Через те, що рак печінки зазвичай не даєсимптомів до тих пір, поки пухлина не досягає великих розмірів або виходить за межі органу, він рідко виявляється на ранніх стадіях. Крім того, в даний час не існує методів скринінгу раку печінки, а при пальпації виявити маленьку пухлину неможливо.

Іноді рак печення можна діагностувати під часдослідження крові на білок альфа-фетопротеїн (АФП). Цей білок в нормі присутній в крові плоду, але незабаром після народження дитини він зникає. При виявленні цього білка в крові дорослої людини можна припустити наявність у нього раку печінки.

Дослідження крові на АФП з метою виявленнямаленької пухлини печінки виконується у людей, що знаходяться в групі високого ризику. На жаль, деякі пухлини не виробляють достатньої кількості АФП. Нерідко, коли рівень білка в крові високий, пухлина на той час уже досягає великих розмірів і стає неудалімой або вже поширилася за межі печінки. При деяких доброякісних пухлинах печінки можуть також відзначатися підвищені рівні АФП.

У багатьох хворих на рак печінки протягомтривалого періоду часу існував цироз цього органу. Якщо у хворого цирозом печінки відзначається погіршення стану, то це може бути пов’язано з розвитком раку печінки.

Деякі дослідники рекомендуютьультразвукове дослідження (УЗД) у людей з факторами ризику раку печінки. Інші починають обстеження з визначення рівня альфа-фетопротеїну (АФП) в крові і лише при його підвищенні рекомендують УЗД.

Існує думка про доцільність застосування вищевказаних методів у хворих на гепатит В і С або з будь-яким видом цирозу печінки.

 

Які симптоми раку печінки

Наведені нижче симптоми можуть бути викликанінаявністю раку печінки. Однак вони можуть бути причиною і інших пухлин або захворювань. При появі будь-яких симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря.

  • Схуднення без видимих ​​причин
  • Тривала відсутність апетиту
  • Почуття переповнення шлунка при прийомі малої кількості їжі
  • Збільшення розмірів печінки або виявлення пухлини в області печінки
  • Тривала біль в животі
  • Жовтувато-зелений колір шкіри і очей (жовтяниця)
  • Посилення слабкості при наявності гепатиту або цирозу

Які існують методи діагностики раку печінки

Ультразвукове дослідження (УЗД) дозволяє виявити пухлину і в деяких випадках її тип.

Комп’ютерна томографія (КТ) дуже ефективна при діагностиці пухлин печінки. У деяких випадках для поліпшення зображення печінки внутрішньовенно вводиться контрастна речовина.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дозволяє не тільки виявити пухлину в печінці, а й іноді дає можливість відрізнити злоякісну пухлину від доброякісної.

Ангіографія. В артерію вводиться контрастна речовина, що дозволяє виявити судини, кровоснабжающие пухлина печінки, і вирішити питання про обсяг операції.

Лапароскопія. Через маленький розріз в живіт вводиться спеціальний прилад, що дозволяє оглянути печінку і інші органи, а також зробити біопсію (взяти шматочок тканини пухлини для дослідження).

Біопсія. При підозрі на рак печінки тільки біопсія пухлини дає можливість остаточно поставити діагноз.

Дослідження крові. Визначення рівнів альфа-фетопротеїну (АФП) в крові корисно як на етапі діагностики пухлин печінки, так і після лікування для судження про ефективність терапії і можливий рецидиву захворювання.

 

Як проводиться лікування раку печінки

Існує три види лікування раку печінки: хірургічний, променевий і лікарський. Іноді краще застосовувати два або всі три методи лікування. Мета лікування – досягнення найкращих результатів. Якщо пухлина не можна видалити повністю, то потрібно прагнути до видалення або знищення максимальної маси пухлини з метою запобігання зростанню, поширення або рецидиву хвороби протягом тривалого періоду часу. Іноді лікування спрямоване лише на полегшення симптомів. Таке лікування називається паліативним.

Оперативне лікування

Повне видалення пухлини або трансплантація(Пересадка) печінки дають найкращий шанс на одужання хворого. На жаль, в більшості випадків повне видалення пухлини буває неможливим. Часто пухлина буває дуже великих розмірів, вражає кілька ділянок органу або вийшла за межі печінки. Крім того, у багатьох хворих на цироз не залишилося достатньої кількості нормальної печінкової тканини, щоб виконати повноцінну операцію.

Трансплантація печінки використовується рідко при ракуцього органу. Така операція показана хворим з невеликими множинними пухлинними вузлами, які не можна повністю видалити. Крім того, важко знайти відповідного донора для трансплантації, на що потрібен час.

Абляція або емболізація. Під абляцией пухлини мають на увазі її руйнування без видалення, наприклад, в разі її заморожування або введення в неї спирту. Кровопостачання пухлини можна порушити в результаті перев’язки артерії, що живить пухлину, або шляхом введення препаратів, що закупорюють просвіт артерії. Беручи до уваги те, що такі методи лікування знижують кровопостачання і нормальних тканин печінки, що небезпечно, особливо у хворих на гепатит або цироз.

Хіміоемболізація – це поєднання емболізації з хіміотерапією. В даний час вивчається питання про те, чи буде таке комбіноване лікування ефективніше однієї емболізації.

Променева терапія

За допомогою даного методу можна скоротити розміриабо знищити пухлину При цьому не можна використовувати дуже високі дози, так як в цьому випадку загине і нормальна тканина печінки. У ряді випадків променева терапія застосовується для зменшення інтенсивності симптомів, наприклад, болю. Цим методом можна повністю вилікувати хворого на рак печінки.

В даний час вивчається можливість застосування опромінення в поєднанні з хіміотерапією для поліпшення результатів лікування.

хіміотерапія

Рак печінки зазвичай не реагує на більшістьпротипухлинних препаратів. Найбільш ефективними препаратами вважаються доксорубіцин і цисплатин, однак вони не продовжують життя хворих. Деякі вважають, що введення протипухлинних препаратів в печінкову артерію може поліпшити результати лікування.

Під час хіміотерапії і після неї можлива поява побічних ефектів:

  • нудота і блювання;
  • втрата апетиту;
  • виразки в порожнині рота;
  • ангуляторний хейліт;
  • підвищена сприйнятливість до інфекцій;
  • кровотечі або синці після дрібних травм
  • стомлюваність і задишка

Більшість побічних явищ проходить після припинення хіміотерапії.

Виживання при раку печінки

Якщо рак печінки виявлено на ранній стадії, то здопомогою операції хворого можна повністю вилікувати. У цьому випадку ймовірність 5-річної виживаності становить 30-40%. Однак таких хворих мало, а загальна 5-річна виживаність у хворих на рак печінки становить всього 7%.