Рак шлунка — злоякісна пухлина, що походить з епітелію слизової оболонки шлунка. Є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань. Може розвиватись у будь-якому відділі шлунка і поширюватись на інші органи, особливо стравохід, легені й печінку. Від раку шлунка у світі щороку помирає до 800 000 людей.
ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» має все технічне забезпечення для діагностики та лікування раку шлунка.
Методами діагностики раку шлунка є:
- гастроскопія— діагностичний метод вибору (завдяки можливості не тільки візуалізувати змінені ділянки слизової шлунка, але й здійснювати біопсію тканини для подальшої оцінки)
- ультразвукове дослідження— УЗД органів черевної порожнини, зачеревного простору та лімфатичних колекторів шийно-надключичної області — обов’язковий метод обстеження хворих на рак шлунка, що застосовується для виявлення метастазів.
- комп’ютерна томографіяу деяких випадках дозволяє виявити рак шлунка, однак основною метою дослідження є оцінка поширеності злоякісного процесу, наявності метастазів.
- лапароскопіяне стільки допомагає в діагностиці раку (що можливо тільки на пізніх стадіях), скільки використовується для визначення стадії захворювання та виявлення дрібних субкапсулярних метастазів у печінці й на паріетальній черевині, не видимих на УЗД й КТ. Тим самим лапароскопія зводить до мінімуму кількість експлоративних лапаротомій.
- онкомаркери високоспецифічні (95 %), проте малочутливі. Найпоширеніші онкомаркери СА72.4, РЕА та СА19.9 за чутливістю варіюють у 40-50 % випадків та збільшуються при метастазах на 10-20 %.
На базі онкохірургічного структурного підрозділу ОКНП «Буковинського клінічного онкологічного центру» у лікуванні онкологічних пацієнтів із раком шлунка дотримуються міжнародних протоколів ESMO та NCCN GUIDELINES. Лапароскопічне стадіювання при раку шлунку є необхідне для остаточного встановлення діагнозу. Під час діагностичної лапароскопії береться біопсія з вісцеральної та парієтальної очеревини, набираються цитологічні змиви. Мета лапароскопічного стадіювання полягає у встановленні місцевої поширеності онкопроцесу шлунку та визначення наявності канцероматозу очеревини, що в подальшому дасть можливість онкологам найбільш ефективно та якісно пролікувати пацієнта. Також на базі підрозділу виконуються радикальні та паліативні оперативні втручання з приводу раку шлунка з дотриманням міжнародних протоколів та оперативних стандартів.