Що треба знати: Рак тіла матки

Що треба знати: Рак тіла матки 1

В останні роки відзначається неухильний ріст захворюваності на рак тіла матки (РТМ) у світі (8.4 на 100 000 жіночого населення . Рак тіла матки, або рак ендометрію – це хвороба, яка згідно з даними статистики, найчастіше зустрічається у жінок у віці 50 – 70 років. Але до 25% випадків відбувається до настання менопаузи. У більшості пацієнток на момент діагнозу рак обмежений маткою (І стадія ). Вони мають хороший прогноз, і 5-річна виживаність складає 90%. Згідно з Національним канцер-реєстром серед жінок рак тіла матки займає друге місце після раку молочної залози в структурі захворюваності злоякісними новоутвореннями (за виключенням немеланомних раків шкіри) в Україні.

ФАКТОРИ РИЗИКУ

• Порушення менструального циклу або безпліддя, обумовлені пригніченням овуляції .
• Жінки, які не народжували (мають більший ризик виникнення раку ендометрія: він вище в 2-3 рази ).
• Ранній початок менструацій – 12 років, а також пізній початок менопаузи – 52-55 років
• Ожиріння: при наявності надлишку жирової тканини збільшується синтез естрогенів
• Гормональна терапія тільки естрогенами без використання чоловічого гормону прогестерону
• Полікістоз яєчників
• Гормональна терапія при раку молочної залози
• Цукровий діабет
• Спадковий рак товстої кишки
• Вікові зміни
А також наявність спадкових факторів, коли рак ендометрія був діагностований у близьких родичів (матері, сестри, доньки).
Всім, хто входить до групи ризику, варто обов’язково відвідувати гінеколога і здавати необхідні аналізи, щоб в разі розвитку хвороби почати лікування раку тіла матки на ранніх стадіях.

СИМПТОМИ

Найбільш розповсюджена перша ознака раку ендометрія – це вагінальна кровотеча. Після настання менопаузи у жінки не повинно бути вагінальних кровотеч, жодної краплини. Якщо раптом з’явилася кров – це привід негайно звернутися до лікаря.
До настання менопаузи симптоми раку ендометрія включають вагінальну кровотечу між менструаціями і рясну кровотечу під час менструації. Крім кровотеч спостерігається лейкорея — рясні виділення білого кольору, а якщо випадок складний, вони можуть нагадувати гній.
Пізньою симптоматикою раку тіла матки служить больовий синдром в нижній частині живота, поперековому відділі і крижах. Біль може носити характер сутичок або бути постійною. При низхідному поширенні онкологічного процесу в цервікальний канал може початися стеноз шийки матки і піометри. Якщо постраждає сечовід, то розвинеться гидронефроз, що супроводжується больовим синдромом в поперековому відділі, уремією. Якщо пухлина поширилася в сечовий міхур, відзначається гематурія. При ураженні прямої або сигмовидної кишки розвиваються запори, можна помітити слиз і кров у калових масах. Поразка органів малого таза може протікати з асцитом. При запущеному раку тіла матки може розвинутися вторинний рак легенів, печінки.

ДІАГНОСТИКА РАКУ ТІЛА МАТКИ

Для діагностики раку ендометрія не існує скринінгових методів. Діагностика починається з клінічного огляду та УЗД. Під час УЗД проводиться замір товщини ендометрія. Якщо показник складає більше 4-5 мм в менопаузі, необхідно проведення біопсії. З метою зорової оцінки поширення пухлини матки можна проводити лапароскопію. Щоб виключити віддалені метастази, показано УЗД очеревини, рентген грудної клітки, колоноскопія, цистоскопія, екскреторна урографія, КТ або МРТ.
Біопсія пухлини ендометрія проводиться в переважній мірі під час гістероскопії. Отриманий зразок тканини відправляється в патогістологічну лабораторію. Друге патогістологічне дослідження проводиться пізніше, після хірургічного видалення пухлини і лімфатичних вузлів.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ТІЛА МАТКИ

У сучасній медичній практиці використовуються наступні методи боротьби з даним захворюванням:
• Хірургічний
• Променева терапія
• Хіміотерапія
• Гормонотерапія

ПЕРЕВАГИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ РАКУ ТІЛА МАТКИ В ОКНП «БКОЦ»

ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» надає сучасну діагностику та оптимальне лікування жінкам з гінекологічними та онкогінекологічними захворюваннями на теренах області . З часу створення закладу успішно проліковано тисячі пацієнток , що повернулись в свої сім’ї здоровими.
Сучасна апаратура для інструментального обстеження – УЗД, КТ, гістероскоп, лапароскоп і досвідчені лікарі-діагности дозволять в стислі терміни поставити правильний діагноз та надати високоспеціалізовану допомогу.
Біопсія ендометрія матки під час гістероскопії з використанням найбільш сучасного обладнання фірми KARL STORZ.
Сучасний власний патогістологічний центр для дослідження біоптатів надасть вичерпну інформацію для успішного лікування хворих .
Результати нашого лікування відвовідають європейському рівню.

Підготував лікар вищої категорії хірург-онкогінеколог Новосад В. О.