Рак молочної залози—найбільш поширене ракове захворювання серед жінок. Статистика говорить про мільйон реєстрацій даного діагнозу в світі щорічно, і про десятки тисяч в Україні. На жаль, до 25% випадків виявляється тільки на ІІІ-IV стадії
Виявлення захворювання на ранніх стадіях, до прояву клінічних симптомів, вкрай важливо. Від цього залежить ефективність терапії і шанси виліковування, які з часом стрімко знижуються. Варто згадати, що рак грудей I стадії виліковний в 95% випадків, II стадії – до 80% випадків, III стадії – до 50%.
Ультразвукова діагностика – безпечний і інформативний метод обстеження молочних залоз, який не має протипоказань і не вимагає спеціальної тривалої або дорогої підготовки. Ультрасонографія грудей вважається важливим методом дослідження, корисним при діагностиці пальпованих утворень, які можуть бути прихованими при вивченні на мамографі, при обстеженні уражень молочної залози до 30 років, а також у разі додаткової діагностики відхилень, які були встановлені на мамографі.
Ультразвукове дослідження молочних залоз: показання
- Виявлення припухлості, ущільнення або твердого вузла, що визначається при самодіагностиці, легкій пальпації;
• Набряклість грудей, зміна кольору шкіри і гіперемія, локальне підвищення температури;
• Виникнення уражень шкіри на грудях, поява висипань, виразок, червоних плям;
• Хворобливі відчуття, які локалізуються і системно виявляються в певній зоні, коли груди болять в одній області;
• Зміна форми і контурів молочних залоз, їх розмірів, западання сосків або утворення вм’ятин тканини, зморщування шкіри;
• Нагрубання і болючість сосків, виділення з сосків;
• Загальне відчуття дискомфорту, яке може бути пов’язане відразу з декількома симптомами;
• Діагностика стану грудей у годуючих мам, у вагітних, а також дівчат і жінок, що народжували!
Також проведення УЗД грудей необхідно при стандартному профілактичному огляді, під час діагностики пухлин і кіст, для оцінки стану після перенесених травм, під час запальних захворювань – маститів, і по завершенню радіаційного лікування.
Переваги УЗД молочної залози
- Висока інформативність, практично моментальний результат з повною розшифровкою, абсолютна безпека діагностичного методу;
• Можливість багаторазового проходження УЗД обстеження грудей в короткостроковий період, порівняно з дослідженням на мамографі;
• Інформативне УЗД надключичних і підключичних, пахвових лімфатичних вузлів для визначення метастаз;
• Контроль ефективності лікування дисгормональних захворювань і стану молочної залози;
• Профілактика розвитку онкології грудної залози!
УЗД (сканування, ультрасонографія) в В-режимі дозволяє визначити локалізацію, кількість, розміри, ехоструктуру новоутворення та додаткові акустичні ефекти, а також стан лімфатичних вузлів і тканин, що оточують пухлину. Мінімальною вимогою для адекватного дослідження молочних залоз є наявність короткофокусного лінійного датчика частотою 5 МГц. Проте для деталізації виявлених змін необхідними є спеціалізовані високочастотні датчики 7–15 МГц із динамічним фокусуванням.
При вузловій формі раку та експансивному типі росту при УЗД візуалізується гіпоехогенне утворення правильної овальної або круглої форми з чіткими контурами, яке «розсуває» оточуючі тканини. Пухлина з інфільтративним характером росту найчастіше неправильної форми з нерівними поліциклічними контурами, часто дистально виявляють тінь (затухання ультразвукових хвиль).
Одним з найвизначніших критеріїв злоякісності є судинна асиметрія молочних залоз. Судини пухлини характеризуються нерівномірністю калібру, покрученістю, лакуноподібними розширеннями. У зв’язку з цим для виявлення цих критеріїв покладаються на методику доплерографії.
У цілому завдяки прогресуючому розвитку діагностичної апаратури, відсутності променевого навантаження на пацієнта, неінвазивному характеру обстеження УЗД конкурує з мамографією.