Всесвітній день боротьби проти раку — відзначається щорічно 4 лютого. Проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» 4 лютого 2000 року.
Мета — підвищення обізнаності про рак як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком, закликати політиків і різні організації – відноситься до раку, як політичного пріоритету.
Рак – це загальна назва, більш, ніж для сотні захворювань, які можуть пошкоджувати, будь-яку, частину організму. Однією з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за межі своїх кордонів.
На сьогодні, відомо, що виникнення близько 40% захворювань раку можна було б попередити. При багатьох видах онкологічних хвороб існує високий шанс виздоровлення, у випадку їх раннього виявлення та отримання кваліфікованої допомоги.
Найважливіше завдання медицини – профілактика хвороб і оздоровлення населення. Ще Микола Іванович Пирогов писав у своїх книгах – МАЙБУТНЄ НАЛЕЖИТЬ МЕДИЦИНІ ПРОФІЛАКТИЧНІЙ.
Профілактика, профілактична медицина, превентивна медицина — система науково обґрунтованих заходів у медицині, спрямованих на запобігання захворюванням, їхньому розвитку та на зміцнення здоров’я окремих людей та громад.
Для виявлення онкологічних захворювань , важливе місце посідають профілактичні щорічні огляди у сімейного лікаря.
Впровадження ранньої діагностики дає можливість врятувати тисячі життів, покращити самопочуття та повністю вилікувати захворювання.
Є певний перелік обстежень, рекомендованих Міністерством охорони здоров’я України, з метою запобігання розповсюдженню онкологічних хвороб.
Жінки до 30 років :
- щорічно клінічне обстеження грудних залоз, 1 раз на три роки — цитологічну діагностику на рак шийки матки (ПАП-тест).
Жінки до 40 років :
- щорічно клінічне обстеження грудних залоз, 1 раз на три роки — цитологічну діагностику на рак шийки матки (ПАП-тест);
- тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) раз на 5 років.
Жінки до 50 років :
- – щорічно клінічне обстеження грудних залоз, 1 раз на три роки — цитологічну діагностику на рак шийки матки (ПАП-тест);
- тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) раз на 5 років;
- раз на два роки — мамографію.
Жінки від 50 років і старшим до переліку обстежень рекомендується ще раз на 5 років проведення колоноскопії.
Якщо раніше у жінки або членів її родини вже діагностували рак молочної залози, скринінг слід починати у віці 25 років.
Чоловіки від 40 до 49 років – відвідування уролога, при необхідності визначення простат-специфічного антигену.
Чоловіки від 50 років – рекомендовано проходити 1 раз на 5 років колоноскопію.
Не забувайте, що фізична активність, правильне харчування та уникнення стресів це перевірений метод зниження ризику розвитку раку.
У Чернівцях консультативна та спеціалізована стаціонарна медична допомога при онкозахворюваннях надається в Буковинському клінічному онкологічному центрі, розташованому за адресою: м.Чернівці, вул. Героїв майдану 242, сайт: http://onco.cv.ua/ , телефон для довідок: 0372 547 650.